האם עישון בהיריון עלול להשפיע על העובר?

היריון הוא תהליך יוצא דופן, שבו הבחירות של האם משפיעות על עתיד הילד שטרם נולד. בין הבחירות האלה, קיימת הבחירה לעשן או לא לעשן בזמן ההיריון. ההשפעה של העישון במהלך ההיריון היא נושא בעל חשיבות עצומה, והיא עלולה לסכן את העובר שלכן. רוצות לדעת את הסיבות לכך שכדאי להפסיק לעשן לקראת ההיריון או כשאתן חושדות שאתן בהיריון, ואף לקבל כמה טיפים להיריון בריא יותר? במאמר זה תוכלו לגלות את ההשפעות של העישון בהיריון, מה הקשר שלו לאוטיזם ואיך לשמור על עצמכן ועל העובר שלכן בתקופה הזו! שנתחיל?

מה עלול לקרות לעובר שאימו מעשנת במהלך ההיריון?

עישון במהלך ההיריון חושף את העובר למגוון חומרים מזיקים, ביניהם ניקוטין, פחמן חד חמצני וכימיקלים רעילים שונים. חומרים אלה יכולים בקלות להיכנס אל השליה, להגיע לעובר המתפתח ולשבש את תהליכי הצמיחה העדינים שלו. ראשית, הניקוטין מכווץ את כלי הדם, מפחית את זרימת החמצן והחומרים המזינים החיוניים לעובר, ואספקת חמצן מופחתת זו עלולה להוביל להתפתחות איברים לקויה, משקל לידה נמוך ולידה מוקדמת. שנית, פחמן חד חמצני נקשר להמוגלובין בקלות רבה יותר מאשר חמצן, כך שהוא מפחית עוד יותר את אספקת החמצן לעובר.

בנוסף לכך, עישון במהלך ההיריון מגביר את הסיכון לסיבוכים שונים, כגון היפרדות שליה והפלה. היפרדות שליה מתרחשת כשהשליה נפרדת מדופן הרחם לפני הזמן, וההיפרדות גורמת לדימום ולנזק פוטנציאלי הן לאם והן לעובר. הפלה שהיא אובדן ההיריון לפני שהוא בן 20 שבועות, היא גם נפוצה יותר אצל נשים שמעשנות בזמן ההיריון.

 

 

הסיכון הפוטנציאלי ללידת ילד עם אוטיזם

המחקר על הקשר בין עישון במהלך ההיריון לבין הסיכון להפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD) בילודים נמצא בעיצומו, לחצו כאן כדי להבין את הקשר בין העישון בהיריון לסיכון של אוטיזם בעובר. העישון ידוע כבעל השפעות שליליות רבות על התפתחות העובר, אך הראיות הקושרות אותו ישירות לאוטיזם עדיין אינן חד משמעיות. ASD הוא מצב מורכב עם גורמים גנטיים וסביבתיים שונים התורמים להתפתחותו, ועישון עלול להגביר את הסיכון להפרעות התפתחותיות אחרות וליקויים קוגניטיביים, אך תפקידו המדויק בגרימת אוטיזם נותר לא ברור.

חשוב לציין שאוטיזם הוא הפרעה רבת פנים, ומקורותיו עשויים להיות מושפעים משילוב של נטייה גנטית והשפעות סביבתיות. בעוד עישון הוא דאגה מסיבות רבות, ייחוס האוטיזם לעישון כגורם יחיד הוא פשוט מדי לאופי המורכב של הפרעה זו.

טיפים להיריון בריא יותר

בשביל נשים בהריון, החלטת החלטות בריאות היא בעלת חשיבות עליונה כדי להבטיח את רווחתן ורווחת העובר שגדל אצלן בגוף. הינה כמה טיפים להיריון בריא:

  • הפסיקו לעשן: אם אתן מעשנות, בקשו עזרה להפסיק ברגע שאתן מודעות לכך שאתן בהיריון. הפסקת עישון תפחית את הסיכון לסיבוכים ותעניק לתינוקכן התחלה בריאה יותר.
  • פנו לטיפול טרום לידתי: בדיקות טרום לידתיות סדירות ופגישות עם הרופאים המטפלים הן חיוניות למעקב אחר בריאותכן ובריאות העובר. דונו בכל חשש שיש לכן, כולל אסטרטגיות לגמילה מעישון, אם אתן צריכות.
  • שמרו תזונה מאוזנת: צרכו מגוון מזונות עשירים בחומרים מזינים כדי לספק את הוויטמינים והמינרלים הדרושים להתפתחות העובר. התמקדו במזונות עשירים בחומצה פולית, ברזל, סידן וחומרים מזינים חיוניים אחרים.
  • הישארו פעילות: עסקו בפעילות גופנית מתונה ובטוחה כדי לקדם את זרימת הדם ואת הבריאות הכללית שלכן. התייעצו עם הרופא שלכן לפני תחילת כל משטר אימונים חדש.
  • התמודדו עם המתח: תרגלו טכניקות הרפיה, כגון נשימות עמוקות, מדיטציה או יוגה, לפני הלידה כדי להתמודד עם רמות הלחץ. למתח גבוה יכול להיות השפעה מזיקה עליכן ועל התינוק.
  • הימנעו מאלכוהול וסמים: בדיוק כפי שעישון מזיק, יש להימנע מאלכוהול וסמים אסורים במהלך ההיריון כדי למנוע נזק פוטנציאלי לעובר.
  • נוחו מספיק: תנו עדיפות לשינה ולמנוחה, כי הם חיוניים לרווחתכן ולצמיחה של העובר שלכן.

לסיכום

במהלך ההיריון, כל בחירה שלכן, האימהות, משפיעה על העובר בבטנכן. נוכחותו המאיימת של העישון במהלך ההיריון עלול להשפיע לרעה על התפתחות אופטימלית, והוא מדגיש את ההכרח של אימהות לעתיד להפסיק לעשן. אמנם, הקשר בין העישון לאוטיזם נותר מורכב ולא ברור, אך ההשפעות השליליות האחרות על גדילת העובר הוכחו בצורה מספקת. אז, הפסיקו לעשן כדי שתוכלו לחוות הריון בריא יותר, אכלו מזונות מזינים, טפלו בעצמכן באופן קבוע והעדיפו את רווחתכן הרגשית בתקופה הזו.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות