האם יש קשר בין עישון לבין בריאות הפה?

עישון סיגריות עלול לגרום מחלות בדרכי הנשימה, מחלות לבביות ועשוי לגרום להגדלת הסיכוי לשבץ מוחי. למעשה, כבר בתחילת שנות ה-20 החלו לבצע מחקרים שבדקו את הקשר בין העישון לבין מחלות בדרכי הנשימה כמו גם הפה, בשל עלייה באחוזי התחלואה של מעשנים. סרטן ריאות הוא הגורם לתמותה מספר אחד בסרטן, ואפשר להציע על קשר בין בעיות בריאות לסיגריות. כאשר הסיכוי להיווצרות של מחלות הוא שווה גם בעבור מעשנים "כבדים" וגם עבור מעשנים בתדירות נמוכה משום שעשן הסיגריות מכיל חומרים רעילים כמו פחמן, בנזן וכמובן ניקוטין אשר מכווץ את כלי הדם ובהתאם לכך יוצר שלל בעיות בריאותיות. על כן, חשוב להבין האם יש קשר בין עישון לא רק על הבריאות הכללית, אלא גם על בריאות הפה. אילו בעיות בריאותיות יכולות להיווצר בחלל הפה? הינה כמה בעיות:

עששת

עששת היא מחלה נפוצה המתרחשת בעקבות חורים ברקמות הקשות של השיניים, וזאת בשל הימצאות של חיידקים המייצרים חומצות שפוגעות באופן דרמטי באמייל של השן ובהתאם לכך משפיעות על מוך השן, עד לכדי אובדן שן. בשביל להימנע ממצב של ריח פה רע, דימום בחניכיים כמו גם אובדן שן, נדרש לפנות לקבלת טיפול על ידי רופא שיניים מומחה שיבחן את מצב העששת ובהתאם לכך יקבע האם אכן נדרש ביצוע הליך של השתלת שיניים. מדובר בהליך מורכב שדורש מיומנות ומקצועיות, בשל החשש מפני הליך כושל. הינה מקרה בו התקבל פיצוי למטופלת בעקבות השתלת שיניים כושלת ועל כן בשביל להימנע ממצב כזה שמוביל לא רק לכאב אלא גם לעוגמת נפש משמעותית.

 

מדליקים סיגריה כדי להירגע? כדאי שתלמדו לשלוט בכעס

 

קשיי נשימה

בעקבות חשיפה מוגברת לרעלים המצויים בתוך הסיגריה, רבים מהמעשנים חווים קשיי נשימה כמו למשל מחנק וליחה. אם אתם סובלים מקוצר נשימה כמו גם תחושה של מועקה, מומלץ לקרוא את הסקירה הבאה בנוגע לאביזרים שיכולים לסייע להתמודד עם מחנק וליחה, ובמקביל לפנות לרופא לטובת קביעת תוכנית טיפול פרטנית.

סרטן הגרון

הסיכוי של מעשנים לחלות במחלת סרטן הגרון עומד על פי 20 מאשר אדם שאינו מעשן. הסיכוי לחלות הוא גבוה גם בקרב אנשים שחשופים באופן קבוע לעשן הסיגריות, וזאת בשל עישון פאסיבי. הסימנים של סרטן גרון כוללים בין היתר קשיי נשימה לצד צרידות כמו גם תחושה של מחנק בגרון, ללא סיבה. בכל מקרה שבו מופיעה צרידות פתאומית כמו גם כאבים נדרש לפנות לרופא אף אוזן גרון, מתוך מטרה לאבחן ובהתאם לכך לטפל בהקדם במחלה קטלנית ומסוכנת.

הכתמת שיניים

חומר הניקוטין הוא חומר ממכר שלא רק גורם לרצון מוגבר לסיגריה אלא גם נדבק לשיניים ועשוי ליצור כתמים צהובים עד חומים שאותם קשה מאוד להסיר. כתמים אלו עלולים להתפתחות של מחלות חניכיים שמופיעות אצל מעל ל-90% מבני האדם, אולם אצל מעשנים היא עלולה להוביל לפגיעה משמעותית ביכולת להתמודד עם המחלות כמו גם עם הכתמה של שיניים.

לסיכום

לעישון עשוי להשפיע על הבריאות מאוד ובפרט על בריאות הפה. הסיכוי של מעשנים לחוות תופעות בריאותיות קשות כמו עששת, אובדן שן, הכתמת שיניים ובמקרים מסוימים גם סרטן יכול להיות גדול יותר מאשר אדם שאינו מעשן, ועל כן ההמלצה היא להימנע מעישון ככל האפשר במטרה להוביל ליצירה של איכות חיים משופרת.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות