החלטתם להפסיק לעשן? כך תתמודדו עם השיעול והליחה

שיעול וליחה

ההחלטה להפסיק לעשן היא החלטה בעלת אספקט בריאותי משמעותי. למעשה, הפסקת עישון היא לא החלטה פשוטה ליישום, ועדות לכך אפשר למצוא במחקרים שמצאו כי מעל ל 70% מהמעשנים מעוניינים להפסיק לעשן, אולם בפועל אלו שמצליחים להתמיד ולהפסיק הם רק 3%. הסיבות לכך רבות – החל מתלות פסיכולוגית בסיגריה ועד לתופעות לוואי שנקראות תסמיני גמילה ואשר כוללות בין היתר כאבי ראש, עלייה במשקל, כאבים בגפיים וכן שיעול המלווה בליחה. אם הפסקתם לעשן ואתם חווים שיעול,  אתם ממש לא לבד. מדובר בתופעה מוכרת המתרחשת על רקע הפגיעה ברירית דרכי הנשימה, כאשר לרוב השיעול יחלוף מעצמו בפרק זמן של מספר שבועות.

מהן הסיבות לשיעול לאחר עישון?

כאמור, הפסקה מעישון מלווה לא פעם בתסמינים פיזיים ונפשיים שמשפיעים מאוד על היכולת להתמיד. שיעול לאחר עישון מתרחש בעקבות הצטברות של חומרים (חלקם מסרטנים) המצויים בתוך הסיגריה ואשר מצטברים בדרכי הנשימה ובהתאם לכך גורמים להצטברות של ליחה. בנוסף, בתעלות הנשימה ישנם ריסים שתפקידם לפנות את הליחה מקנה הנשימה, אולם בעקבות העישון והחומרים המצויים בסיגריה התפקוד שלהם נפגם. חלק מהתהליך הטבעי של סילוק הניקוטין כמו גם החזרה לקצב תקין של סילוק מצד הריסים הם אלו שגורמים לתופעה של שיעול המלווה בליחה.. לרוב, התופעה חולפת מעצמה אך היא עלולה לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים כמו גם להגביר את תסמיני הגמילה מעישון שהם במלא לא פשוטים. כיצד אפשר להיפטר מהשיעול ומהליחה הנלווים לגמילה? דרך אתר ויטה פלוס תוכלו למצוא דרכים טבעיות בהן ניתן להיעזר לטובת סילוק הליחה ובהתאם לכך גם השיעול.

דרכים טבעיות להתמודדות עם שיעול המלווה בליחה

אם בדיוק הפסקתם לעשן ואתם חווים תסמיני גמילה הכוללים בין היתר שיעול המלווה בליחה, חשוב לזכור כי מדובר בתופעה נפוצה ומוכרת שבה ניתן לטפל במסגרת של טיפולים טבעיים שנמצאו כאפקטיביים מאוד לטובת סילוק של הליחה המלווה בשיעול. בשביל לסייע לכם, להלן שלוש דרכים בהן תוכלו לנקוט כבר עכשיו:

הימנעות מקפאין ואלכוהול

חלק מתהליך הגמילה כולל ניקוי של הגוף מרעלים, כולל אלכוהול וקפאין אשר משפיע מאוד על הצטברות הליחה. העדיפו להימנע ככל האפשר משתייה של אלכוהול כמו גם קפאין בזמן תקופת הגמילה וכן הקפידו לשתות משקאות נטולי קפאין, כל זאת מתוך מטרה להימנע מגירוי יתר של דרכי הנשימה ובהתאם לכך גם הצטברות של ליחה. בנוסף, חשוב להרבות בשתייה של מים מאחר ולא פעם בעקבות השיעול יש תחושה של יובש קיצוני בגרון.

תזונה עשירה בסיבים

לתזונה שלכם יש תפקיד משמעותי בכל הקשור בהתמודדות עם שיעול וליחה. רצוי כבר עכשיו לבצע שינוי תזונתי הכולל את הגברת צריכת הפירות והירקות כמו גם מזון עשיר בסיבים, כל זאת מתוך מטרה להקטין את הסיכוי לשיעול המתרחש על רקע של תסמיני הגמילה מעשן הסיגריות אבל גם כתוצאה ממזון שמשפיע על הצטברות הליחה.

ביצוע טכניקה של שיעול עמוק

על מנת לסלק את הליחה הנלוות לשיעול, רצוי לתרגל את הטכניקה של שיעול עמוק שבמסגרתה לוקחים נשימה עמוקה, מחזיקים אותה למשך מספר דקות ונעזרים בשרירי הבטן לטובת נשיפה ארוכה. התרגיל הזה יכול לעזור מאוד לטובת סילוק של ליחה כמו גם הפסקת השיעול, בעקבות שחרור של ליחה המתבצע באופן קבוע באמצעות נשימות עמוקות.

לסיכום

ההחלטה על הפסקת עישון היא החלטה מצוינת שתוביל לשיפור משמעותי באיכות החיים. יחד עם זאת, היא מלווה בתסמינים הכוללים בין היתר שיעול מלווה בליחה, עמו ניתן להתמודד באמצעות שיטות טבעיות הכוללות שינוי תזונתי, נשימות עמוקות לסילוק הליחה וכן גרגור של מי מלח שנמצא גם הוא כיעיל לטובת סילוק הליחה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות