מהם נזקי העישון לעור הפנים שלנו?

כיום, יותר מתמיד, כולנו מודעים לנזקים הרבים שלהם גורם העישון. את הנזק לריאות והקשר לסוגים שונים של סרטן כולנו מכירים, סביר להניח שרובינו גם שמענו על הפגיעה בכושר הגופני, הסכנה לאימפוטנציה והפגיעה בפוריות וכמובן שכולנו מודעים לכך שהנזקים קיימים גם בעישון פאסיבי. יחד עם זאת, נראה כי גם בימינו רבים עדיין לא מבינים עד כמה עישון מזיק לעור שלנו ובפרט לעור הפנים ולמראה שלו. מדוע זה בכלל קורה ואיך זה קשור לחומרים שיש בסיגריות? הנה מידע חשוב שצריך להכיר בין אם אתם מעשנים בעצמכם, אם יש לכם קרובי משפחה מעשנים שאתם דואגים לבריאותם ובין אם אתם חשופים באופן פאסיבי לעשן סיגריות בחיים היומיום שלכם (משהו שכמובן מומלץ להימנע ממנו בהקדם). בואו נתחיל.

מדוע מזיק העישון לעור?

ובכן, מעניין לדעת כי הנזק שנגרם לעור קורה בכמה מישורים, וזוהי הסיבה אגב שהשינויים הללו כל כך ברורים לעין וכל כך בוטים מבחינה אסתטית. אלו הן הדרכים בהן עישון פוגע בעור:

ייצור של אנזימים שוברי קולגן

הקולגן הוא אחד החלבונים הקיימים בגוף האדם האחראי על עור בריא ומראה עור צעיר והוא הרכיב הקריטי ביותר בעניין הזה ( עוד מידע בנושא במאמר כל מה שרציתם לדעת על קולגן). החומרים שנמצאים בסיגריות מכילים הרבה אנזימים שוברי קולגן שבעצם מבטלים את הפעולה של החלבון ולאורך זמן גם מפחיתים משמעותית ייצור של קולגן חדש.

הצרת כלי הדם בפנים ופגיעה באספקת דם תקינה

העישון גורם להצרת כלי הדם, מה שגורם לאספקה לקויה של דם לאזור הפנים ולמראה העור על ידי חסימה של ויטמינים ומינרלים חשובים שצריכים להגיע אליו. מאותה סיבה אגב נפגעים תהליכי פינוי פסולת מהעור ולמעשה כל התפקוד התקין של התחדשות התאים נפגע כתוצאה מכך.

שחרור רדיקלים חופשיים

עשן הסיגריות מחדיר לגוף הרבה חומרים שנקראים רדיקלים חופשיים שהם מזיקים ביותר לעור הפנים, פוגעים בתאים סביבם ובחלבונים החיוניים לעור וגורמים להזדקנות מוקדמת של העור.

הפיכת העור לדק יותר

מחקרים על זוגות תאומים שנעשו מראים כי עורם של מעשנים לאחר שנות עישון ארוכות יהיו דק וחלש יותר ב-25 עד 40 אחוזים וזה כמובן משמעותי וקריטי למראה שלו.

פגיעה בוויטמינים וחלבונים נוספים

מעבר לפגיעה המשמעותית בקולגן וייצור, עישון פוגע גם ברמות של ויטמין A וויטמין C בעור וכן בחלבון אלסטין האחראי על הגמישות, האלסטיות והמראה החיוני שלו.

 מהם נזקי העישון לעור הפנים שלנו?

תנועות העישון והיניקה

עוד דבר שמעניין לדעת זה שעישון פוגע בעור הפנים לא רק דרך החומרים שנכנסים אל הגוף, אלא גם בעקבות פעולת העישון העצמה. תנועה היניקה שחוזרת על עצמה יוצרת קמטוטים וחריצים עמוקים באזור מעל ומתחתם לשפתיים וכן באזור העיניים שמתכווצות על בסיס קבוע.

כאשר לוקחים בחשבון את כל הדברים הללו ביחד אפשר בהחלט להבין מדוע עור הפנים של מעשנים נפגע בצורה משמעותית ומקבל את המראה האופייני אחרי שנים ארוכות של עישון.

איך נראה עור הפנים של מעשנים?

ישנה הגדרה ברורה לפנים של מעשנים:

  • קמטים או קמטוטים קטנים באזור העיניים לרוב, לחיים, סביב לשפתיים ובאזור הלסת התחתונה.
  • פנים בעלות מראה כחוש וגרמי עם מבנה עצמות בולט ושקיעה קלה של הלחיים פנימה.
  • שינויים במרקם העור. עור הופך לגס ומחוספס.
  • אזורים עם גודש דם או גוון צהבהב במקום המראה הסמוק הטבעי והחיוני של עור הפנים.

בשורה התחתונה, עישון גורם נזקים משמעותיים למראה עור הפנים וזוהי סיבה אחת מצוינת מדוע רצוי להיגמל מההרגל הבעייתי הזה.

נגישות