מה החוק בישראל אומר בנוגע לעישון בזמן נהיגה?

עישון הוא פעולה שגרתית שנהגים רבים עושים במהלך הנסיעה, אך פעולה זו עלולה להיות מסוכנת להם ולאחרים בכביש. פרט לנזקי העישון לגוף, התעסקות עם סיגריה (רגילה או אלקטרונית) במהלך נהיגה עלולה להסיח את דעתו של הנהג מהכביש ומהרכבים האחרים שסביבו. מהו נוסח החוק בעניין עישון בזמן נהיגה? האם כדאי להימנע מעישון בזמן נהיגה? בואו לקרוא את כל המידע החשוב בנושא.

חוקיות העישון בזמן נהיגה

החוק בישראל אומר שנהג חייב להחזיק את ההגה בשתי ידיו לכל אורך הנסיעה, והורדה של יד אחת מההגה תיעשה אך ורק כדי להשלים פעולות הנחוצות לשמירה על נהיגה בטוחה ועל פעילות תקינה של הרכב או לשם ציות לחוקי התנועה. עישון לכשעצמו אינו אסור בזמן נהיגה, אך משום שהוא גורם לנהגים להסיר יד אחת מההגה ועלול להסיח את דעת הנהג, הוא נחשב כלא חוקי בזמן נהיגה. זוהי המחויבות של כל נהג לשמור על הבטיחות שלו, של הנוסעים ברכב ושל נוסעים אחרים בכביש, וכל פעולה העלולה לפגוע בביטחון זה היא אסורה, ובהן עישון. החוקים תקפים גם למי שנוהג ברכב אוטונומי, ודין סיגריה אלקטרונית הוא כדין סיגריה רגילה.

אכיפת האיסור לעשן בזמן נהיגה

נכון לשנים האחרונות, אחוז המעשנים בישראל הוא כ-20%, והרבה מהמעשנים האלו הם גם נהגים. תופעת העישון בכלל, ועישון בזמן נהיגה בפרט, נפוצה מאוד, וכרגע אין איסור מפורש לעשן בזמן הנהיגה, ורעיון זה הוא רק בגדר הצעת חוק. רשויות האכיפה גם אינן מסוגלות להילחם בתופעה הרחבה, אך זה לא מונע מהנהגים לגלות אחריות להם ולסובבים אותם ולהימנע מעישון בזמן הנהיגה.

 

 

נהיגה ועישון קנאביס

יש לא מעט נהגים המעשנים קנאביס, מסיבות רפואיות או לשם ההנאה שבעישון. בשנים האחרונות רשויות האכיפה נתקלו בבעיית האכיפה של החוקים על צרכני קנאביס שיש להם רישיון רפואי, משום שהחוק דורש זמן המתנה בין צריכת הקנאביס לנהיגה ויש קושי בהוכחת ההמתנה הזו. החוק היבש אוסר על נהיגה בהשפעת קנאביס גם למי שיש רישיון רפואי, ולכן מומלץ להימנע מנהיגה בהשפעה כמה שאפשר.

נהגים הצורכים קנאביס בלי רישיון רפואי נחשבים לנוהגים בשכרות, והדין על עבירה זו היא כדין נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים קשים.

טיפים למעשנים שצריכים לנהוג הרבה או למרחקים ארוכים

אם אתם מעשנים המרבים לנסוע למרחקים ארוכים, או שאתם יודעים שמצפה לכם נסיעה ארוכה בגלל פקקים, יש כמה צעדים שתוכלו לנקוט לפני הנסיעה כדי להבטיח שמירה על בטיחות בדרכים ועל עצמכם:

  • גלגלו סיגריות לפני הנסיעה – אם אתם מגלגלים לעצמכם את הסיגריות, עשו זאת לפני הנסיעה. במהלך הנהיגה לא יהיה לכם זמן להתעסק בזה, ובכל אופן זהו מעשה מסוכן שיגרום לכם להוריד עיניים מהכביש לזמן די ארוך. גלגלו כמות סיגריות שתספיק לכם לכל הנסיעה.
  • ארגנו את הציוד שלכם – הניחו את קופסת הסיגריות או את כל הציוד שקשור לעישון (נרתיק טבק, קופסת ניירות גלגול ועודד) במקום ייעודי ומסודר, כדי שלא תצטרכו במהלך הנסיעה להתעסק במציאת חפצים שהלכו לאיבוד.
  • השתדלו לעצור כדי לעשן – אם אתם מרגישים צורך לעשן במהלך הנסיעה, חפשו מפרץ בטוח לצד הכביש לעצור בו לעשן. החוק מתיר עישון בתוך רכב בתנאי שהרכב עצר ואינו בתנועה. אם יש איתכם עוד נוסעים ברכב, תוכלו לבקש מהם לנהוג במקומכם לפרק זמן קצר כדי שתוכלו להוריד בבטחה ידיים מההגה ולעשן. כמו שאתם מתכננים עישון במהלך יום העבודה, כך תוכלו לתכנן את העישון שלכם במהלך הנהיגה, בתנאי שאתם שומרים על החוקים ועל הבטיחות בדרכים.
  • עשנו סיגריה ממש לפני הנסיעה – כדי להוריד את החשק לעשן כמה שאפשר, מומלץ לעשן ממש לפני תחילת הנסיעה. אתם יכולים להיכנס לרכב למושב הנהג, להדליק סיגריה, ולהתחיל את הנסיעה רק אחרי שתסיימו לעשן.
  • השתדלו לשמור על הסביבה – הכינו מראש בתוך הרכב פח המיועד לבדלי סיגריות, כדי שלא תצטרכו לאפר ולזרוק את שארית הסיגריה מהחלון של הרכב. כך תוכלו לשמור על הסביבה ולהימנע כמה שאפשר מהצתות לא מכוונות בתוך הרכב או מחוצה לו.

סיכום

החוק היבש אינו אוסר על עישון בזמן נהיגה, אך פעולה זו עלולה לסכן אתכם ואת שאר הנוסעים בכביש. החוק היבש גם מציין שעישון תחת השפעת קנאביס נחשב נהיגה בשכרות, בייחוד למי שאין רישיון לצריכת קנאביס, ולכן מומלץ לא לעשן לפני נסיעה, גם אם יש לכם רישיון. באמצעות התנהלות נכונה לפני הנסיעה ובמהלכה תוכלו לשמור על הבטיחות ועל החיים שלכם ושל הסובבים אתכם.

נגישות