מדליקים סיגריה כדי להירגע? כדאי שתלמדו לשלוט בכעס

האם אתם מתעצבנים בקלות? קשה לכם לשלוט על הכעסים? אם כן, יכול מאוד להיות שאתם סובלים מהתפרצויות זעם. למעשה, כעס נוצר בעקבות פרשנות שלנו כלפי אירוע מסוים, ובדיוק בגלל זה אנשים שונים יגיבו בצורה שונה לאותו המצב, מאחר ואין מדובר במצב חיצוני אלא בפרשנות פנימית. כאשר אנו מתייחסים לפרשנות, הכוונה היא למילים שאנו משתמשים בהן שיוצרות לחץ או איום. כשאנחנו נותנים פרשנות שלילית לאירועים שמתרחשים בחיים, היכולת לשלוט על הכעס היא מוגבלת, בייחוד בשל הלחץ הנלווה וכן חוסר היכולת להפחית את עוצמת הכעס, מה שיוצר תחושה של גלגל שלג שאותו קשה מאוד לעצור בזמן התפרצויות זעם.

התפרצות זעם – מה חשוב לדעת?

התפרצות זעם היא מצב שבו האדם לא מסוגל לשלוט על הכעס אותו הוא חש, ועל כן הוא מנהל אותו בדרכים שונים – החל מהדלקת סיגריות ברצף בשביל להירגע ועד אמירות פוגעניות וקשות שלרוב הוא איננו מתכוון אליהן כלל. כמה פעמים יצא לכם לומר דברים מתוך כעס והתחרטתם? בדיוק בגלל זה נהוג לומר כי "אין שופטים אדם בכעסו", מתוך הבנה כי אדם שנמצא במצב של התקף זעם לרוב יאמר דברים שהוא לא מתכוון אליהם. יחד עם זאת, חשוב להבין כי להתפרצויות זעם יש השלכות משמעותית על איכות החיים, מאחר והתקפי זעם חוזרים ונשנים מרחיקים את בני המשפחה והחברים, עמיתים לעבודה ועוד. בנוסף, חשוב להבין כי האפיזודה של הכעס יכולה להגיע לידי ביטוי לא רק באופן מילולי אלא גם פיזי, כחלק מאפיזודה שלא ניתן לשלוט עליה. אדם שחווה התקף זעם יכול לזרוק חפצים, להתנהג באלימות כלפי מבוגרים אך גם ילדים, ועל כן שליטה בכעסים הכרחית לקיום אורח חיים בריא. חוקרים מצאו כי התקף מהסוג הזה מאופיין בשבע רמות: תחושה של מתח סמויה שאינה עולה מעל לפני השטח, הכעס מתחיל לדלוף דרך תת המודע, תסיסה המאופיינת באי שקט ואי שביעות רצון, חוסר שקט, תסכול ובשלב האחרון זעם שלא פעם מרגיש כמו פיוז שקופץ ללא יכולת לעצור אותו.

מדליקים סיגריה כדי להירגע? כדאי שתלמדו לשלוט בכעס

מהן הסיבות להתקפי זעם?

הסיבות להתקפי זעם הן נרחבות ותלויות סיטואציה. חלק מהמבוגרים למשל לא יאבדו עשתונות כאשר מעליבים אותם, אולם אחרים עלולים לפתח התקף זעם כתוצאה ממילה אחת שנאמרת ומובילה להופעה של טריגר זועם. סיבות נפוצות לזעם כולל בין היתר: שתייה מרובה של אלכוהול, שימוש בסמים, נטישה ודחייה, ניצול רגשי, כפיות טובה, בגידה, פגיעה באמון ועוד. מאחר והחברה אינה מגלה סובלנות כלפי התקפי זעם, רבים מאלו שחווים את התחושות הללו מפתחים קשיים רגשיים כמו חרדה ודיכאון, נתפסים על ידי אחרים ככועסים ועל כן מבודדים חברתית, סובלים מלחץ דם גבוה וחשופים להתקפי לב ושבץ בשיעור כפול מהאוכלוסייה הכללית וכן נוטים לסבול מקושי לווסת את הרגשות עד לכדי פגיעה עצמית וכן ניסיון התאבדות.

שליטה כעסים – כל אחד יכול

גם אם נדמה לכם כי אתם לא מסוגלים לשלוט על הכעס, חשוב לדעת כי במסגרת של סדנה לשליטה בכעסים תוכלו לקבל את התמיכה לה אתם זקוקים, מתוך מטרה לדעת לנהל את הכעס במקום שהוא ינהל אתכם. המעטפת הקבוצתית מאפשרת גם לקבל  תמיכה ממבוגרים אחרים שסובלים גם הם מהתקפי זעם, ובכך ליצור מענה רגשי שמגיע לידי ביטוי במעטפת מקצועית אותה מנחה מומחה לשליטה בכעסים. בנוסף, שינוי מחשבתי הוא חיוני לטובת התמודדות עם כעס, ועל כן טיפול CBT יכול גם הוא לסייע.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות