מה הקשר בין עישון למחלות לב?

עישון, הרגל המושרש עמוק בחברה במשך מאות שנים, הוכר זה מכבר כגורם מוביל למחלות ולמקרי מוות הניתנים למניעה ברחבי העולם. בין החששות הבריאותיים השונים הקשורים לעישון, אחד מהדברים המדאיגים ומסכני החיים ביותר הוא הקשר החזק שלו למחלות לב. במאמר זה נעמיק בקשר המורכב בין עישון למחלות לב, ונשפוך אור על המנגנונים המזיקים הפועלים.

מהן מחלות לב?

לפני שנבחן את הקשר בין עישון למחלות לב, חשוב שתהיה לנו הבנה בסיסית של מהן מחלות לב ובמה הן כרוכות. מערך קרדיולוגיה בבית חולים כולל טיפול בהפרעות המשפיעות על הלב ועל כלי הדם. מצבים אלה יכולים לנוע בין מחלת לב כלילית, אי ספיקת לב והפרעות קצב למומי לב מולדים. חוט מקשר בין מצבים אלה הוא שהם פוגעים ביכולתו של הלב לתפקד ביעילות, מה שמוביל למספר עצום של סיבוכים בריאותיים.

ההשפעות המזיקות של העישון

עישון טבק כרוך בשאיפת תערובת רעילה של כימיקלים, כולל ניקוטין, חד תחמוצת הפחמן וחומרים מסרטנים שונים. חומרים מזיקים אלה יכולים להמיט הרס על מערכת הלב וכלי הדם, מה שהופך עישון לגורם סיכון מרכזי למחלות לב, וגם לפגום בבריאות הפה והעור. בואו נעמיק במנגנונים שבאמצעותם עישון תורם למחלות לב:

  • ניקוטין ולחץ דם גבוה: ניקוטין, תרכובת ממכרת מאוד המצויה בטבק, ממריצה שחרור אדרנלין והורמוני לחץ אחרים. הוא מוביל לעלייה פתאומית בקצב הלב ובלחץ הדם. חשיפה ממושכת לרמות מוגברות אלה עלולה לפגוע בכלי הדם, מה שהופך אותם לרגישים יותר להתפתחות טרשת עורקים, מצב המאופיין בהצטברות רבדים שומניים בעורקים.
  • פחמן חד חמצני ומחסור בחמצן: עישון גם מכניס פחמן חד חמצני לזרם הדם, מה שמפחית את יכולת נשיאת החמצן של תאי הדם האדומים. זה מאלץ את הלב לעבוד קשה יותר כדי לספק מספיק חמצן לרקמות הגוף. לאורך זמן, עומס זה על הלב עלול לגרום לנזק לשריר הלב ולירידה בתפקוד הלב הכללי.
  • קידום דלקות וקרישי דם: עישון מעורר דלקת בגוף ומקדם היווצרות קרישי דם. דלקת עלולה לפגוע בציפוי הפנימי של כלי הדם, מה שהופך אותם לרגישים יותר להצטברות פלאק. יתר על כן, הנטייה להיווצרות קרישי דם מגבירה את הסיכון לחסימות בעורקים חיוניים, מה שעלול להוביל להתקפי לב או לשבץ.

 

עישון והתפתחות טרשת עורקים

טרשת עורקים, סימן ההיכר של מחלות לב, היא תהליך מורכב שבו משקעי שומן מצטברים בתוך העורקים. עישון משחק תפקיד מרכזי בייזום ובהתקדמות של טרשת עורקים. כך עושים זאת:

  • נזק אנדותלי: השכבה הפנימית ביותר של כלי הדם, המכונה אנדותל, חיונית לשמירה על בריאות כלי הדם. עישון גורם נזק ישיר לתאי האנדותל, ופוגע ביכולתם לווסת את זרימת הדם ולקדם את הרחבת כלי הדם. נזק זה יוצר סביבה נוחה להיווצרות פלאק.
  • קידום היווצרות פלאק: עישון לא רק פוגע באנדותל, אלא גם מעודד גיוס תאי דלקת לדפנות העורקים. זה מכין את הקרקע הצטברות של רובד עשיר בכולסטרול, אשר מצר את העורקים, מגביל את זרימת הדם ומגדיל את הסיכון להתקפי לב ולשבץ.
  • עישון וגורמי סיכון אחרים: עישון כולל אינטראקציה עם גורמי סיכון אחרים למחלות לב, ומגביר את הסיכון הכולל. לדוגמה, בשילוב עם תזונה עתירת שומן וחוסר פעילות גופנית, ההשפעות המזיקות של עישון על רמות הכולסטרול ולחץ הדם הופכות בולטות עוד יותר. יתר על כן, עישון וחשיפה לעישון פסיבי יכולים להגביר את הסיכון למחלות לב גם אצל לא מעשנים.

גמילה מעישון: החלטה מצילת חיים

החדשות הטובות הן שהנזק שנגרם כתוצאה מהעישון אינו בלתי הפיך. גמילה מעישון היא הצעד היעיל ביותר שניתן לנקוט כדי להפחית את הסיכון למחלות לב. כאשר אדם מפסיק לעשן, הגוף מתחיל לתקן את עצמו כמעט מיד. תוך שבועות לחץ הדם יורד ותפקוד הריאות משתפר. עם הזמן, הסיכון למחלות לב ממשיך לרדת.

לסיכום

הקשר בין עישון למחלות לב הוא ללא ספק ברור ומסוכן. עישון גורם נזק למערכת הלב וכלי הדם באמצעות מנגנונים שונים, כולל לחץ דם גבוה, מחסור בחמצן, דלקות וקידום מחלות כמו טרשת עורקים. הקשר הקטלני הזה מחייב אנשים להכיר בסיכונים הקשורים לעישון ולנקוט צעדים פרואקטיביים כדי להפסיק לעשן. אנשי מקצוע בתחום הקרדיולוגיה מדגישים את החשיבות של גמילה מעישון כאסטרטגיה מרכזית במניעת מחלות לב, ובסופו של דבר סוללים את הדרך לחיים בריאים וארוכים יותר.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות