עישון בצה"ל: מהעלייה בנתונים ועד לאיסור מכירת סיגריות

כשמדברים על צה"ל ועל השירות הצבאי, עולים לרוב נושאים חשובים כמו אורך השירות, התנאים שמקבלים כיום חיילים וחיילות, הנחיצות של יחידות כאלו ואחרות או תקציבים המופנים לצרכי הצבא ועוד שלל נושאים שהם בהחלט ראויים שנדון עליהם. יחד עם זאת, נראה כי ישנו נושא חשוב ביותר שמדברים עליו פחות והוא נושא העישון של חיילים בצה"ל. מתברר כי יותר ויותר צעירים וצעירות מתחילים לעשן דווקא בתקופת השירות הצבאי, ולאחר שההרגל הזה נהיה חלק בלתי נפרד מהחיים קשה מאד להיפטר ממנו. בשנים האחרונות נראה כי בכירי המערכת מבינים היטב את המשמעויות של הדבר הזה, ועל כן פרסמו שורה חדשה של חוקי והגבלות שמטרתן להילחם בתופעה. אם אתם מועמדים לשירות הביטחון, חיילים בעצמכם שמעשנים או דווקא כאלה שלא, הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא הזה.

למה זה לא הולך ביחד?

ובכן, לפני שנדבר קצת על נתונים ונגע בהגבלות ובחוקים של צה"ל לגבי עישון, צריך להבין מדוע הדבר הזה כל כך בעייתי בעיני המערכת הצבאית. עוד לפני שנדבר על השירות ביחידות קרביות, בואו נדבר על ההכנה לצה"ל. לקראת מבדקים כמו צו ראשון ובעיקר גיבושים ליחידות שדה שמגיעות לאחריו, על המועמדים להגיע בכושר גבוה במיוחד. מתברר שעוד לפני שמדובר על חיילים שמתחילים לעשן בשירות, הרבה מאד מועמדים טובים וראויים נופלים במבדקי כושר גופני בגלל שהם מעשנים. הדבר הזה עולה לצה"ל מאות אלפי שקלים בשנה כאשר מגייסים מועמדים מתאימים פחות ליחידות שונות, אך כאלו שלא מעשנים ועמודים ברף הכושר הגופני הנדרש.

מעבר לכך, ברור שביחידות הקרביות כושר גופני זה דבר חשוב והכרחי. חיילים שמעשנים לא תמיד מצליחים לעמוד בקצב, וכשמדברים על שדה הקרב, זה כבר יכול להיות באמת מפחיד.

מה צה"ל עושה נגד זה?

אם כך, מרגע שהבינו הבכירים במערכת כי מדובר על תופעה שיש להילחם בה, פורסמה שורת הגבלות בנושא. אלו הם רק חלק מהחוקים הקיימים כיום בצה"ל:

מפקדים לא מעשנים מול פקודים

נכון, בתקופת ההכרה וה"דיסטנס" מדובר על עניין שבשגרה ומפקדים לא מעשנים ביחד עם החיילים שלהם. עם זאת, כאשר חייל מסיים את הכשרתו נשברות החומות והחיילים והמפקדים המעשנים עושים זאת יחד. בצה"ל מבינים עד כמה דוגמא אישית חשובה ורואים איך חיילים מושפעים מהמפקדים שלהם גם לאחר ההכשרה ובגלל זה הדבר הזה נאסר כעת.

עישון בצה"ל: מהעלייה בנתונים ועד לאיסור מכירת סיגריות

צמצום פינות העישון

מאז ומתמיד, פינות העישון היו קיימות בצה"ל, אבל קשה לומר שמישהו באמת הקפיד שהעישון יעשה רק בפינות אלה. כיום תמונת המצב הזו השתנתה לחלוטין. ישנו איסור מוחלט לעשן במקום שאינו מוגדר כמותר לכך וברוב הבסיסים יש מי שאוכף זאת. מעבר לכך, מספר הפינות צומצם כך שהפסקת הסיגריה הפכה במידה רבה לנטל.

איסור מכירת סיגריות

כיום מדובר על מהלך שהושלם בבסיסים הפתוחים, בהם לא מוצעות יותר סיגריות למכירה. ההשערה היא שהמהלך יושלם סופית בשנים הקרובות בכל בסיסי צה"ל ושלא ניתן יהיה לרכוש סיגריות כלל באף חנות שק"ם באף בסיס צהלי.

איסור עישון בכלי רכב

עוד הגבלה משמעותית שצוברת תאוצה מגדירה שאסור בשום אופן לעשן בכלי רכב של צה"ל.

אם כך, נראה כי המערכת עושה כל שביכולתה על מנת להילחם בתופעה, אם זה יביא לכך שיותר חיילים משוחררים יצאו כאזרחים לא מעשנים, הרי שהרווח כאן הוא של החברה הישראלית כולה.

נגישות